Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2017, sygn. 0461-ITPB3.4510.603.2016.1.PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB3.4510.603.2016.1.PS
Czy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy przysługuje Spółce prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych z tytułu odpłatnego zbycia własnych wierzytelności przedawnionych, które zostały uprzednio zarachowane jako przychód należny na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2016 r. (data wpływu 10 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat z tytułu odpłatnego zbycia własnych przedawnionych wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADIENIE
W dniu 10 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat z tytułu odpłatnego zbycia własnych przedawnionych wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż artykułów użytku domowego, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, maszyn i urządzeń. Poza dostawami towarów, Spółka świadczy także usługi, między innymi remontowe, dzierżaw, najmu, księgowe. Wierzytelności z tytułu dokonanych dostaw i świadczonych przez spółkę usług, są przez spółkę zaliczane w kwotach netto do przychodów należnych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. -o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. : 397, ze zm.; dalej: ustawy o CIT). Niespłacone wierzytelności Spółki nie są przez nią zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie (np. odpisów aktualizujących, rezerw czy odpisów). W spółce występuje typowa charakterystyka spłat wierzytelności od klientów: część klientów dokonuje płatności w terminie określonym w umowie, część spóźnia się z płatnością, a niektórzy w ogóle nie realizują swoich zobowiązań. Zgodnie z wewnętrznymi procedurami spółka podejmuje szereg czynności mających na celu uzyskanie zapłaty (m in. wzywa pisemnie dłużników do spłaty zadłużenia), jednakże część należności pozostaje niespłacona. Z uwagi na powyższe. Spółka - zamierza dokonać sprzedaży wierzytelności na rzecz podmiotu zewnętrznego (nie będącego podmiotem powiązanym w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), który profesjonalnie zajmuje się skupem i windykacją wierzytelności. Ma to umożliwić osiągnięcie dwóch podstawowych celów gospodarczych, tj. uzyskanie pewności co do wartości przepływów pieniężnych na rachunek spółki oraz ograniczenie kosztów prowadzonej windykacji. Spółka zamierza sprzedać swoje wierzytelności po cenie określonej w umowie definitywnie, tj.: nie zleci wspomnianemu podmiotowi prowadzenia windykacji należności. Nabywca wierzytelności zajmie się egzekucją wierzytelności wyłącznie na swoją rzecz. Cena, jaką spółka uzyska od firmy windykacyjnej, określona w umowie sprzedaży wierzytelności, będzie niższa niż nominalna wartość sprzedawanych wierzytelności (przez nominalną wartość wierzytelności spółka rozumie ich wartość brutto). Przedmiotem transakcji sprzedaży wierzytelności będą wierzytelności o różnym statusie wymagalności, w tym także wierzytelności przedawnione w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty