Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2017, sygn. 0461-ITPP1.4512.843.2016.2.BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.843.2016.2.BK
1. Czy Wnioskodawca może samodzielnie od całości należności czynszowych naliczać podatek VAT z tytułu najmu i w związku z tym wystawiać faktury VAT na całość należności czynszowych? 2. Czy w przypadku zawarcia umowy najmu przez jednego z małżonków (Wnioskodawcy) i wystawiania faktur VAT na całość należności czynszowych może on dokonać odliczenia całości podatku naliczonego z faktur, które otrzymują obydwoje małżonkowie np. za zakup energii elektrycznej itp.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2016 r., (data wpływu 20 października 2016 r.) uzupełnionym w dniu 19 grudnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania usług najmu nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 października 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania usług najmu nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca nabył w roku 1998 r. nieruchomość niezabudowaną w.., którą to następnie zabudował w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez siebie pod nazwą... Wnioskodawca jest żonaty. Pomiędzy małżonkami panuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - nieruchomość ta stanowi majątek wspólny małżonków. W grudniu 2012 r., część ww. zabudowanej nieruchomości wykorzystywanej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą została wynajęta na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Wnioskodawca planuje zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą, jednakże pozostanie podatnikiem podatku VAT czynnym na potrzeby wystawiania faktur VAT na należności czynszowe wynikające z umowy najmu zawartej z najemcą. Małżonkowie po likwidacji działalności gospodarczej mają zamiar wynajmowania nieruchomości na rzecz dotychczasowego najemcy poprzez zawarcie umowy najmu z najemcą wyłącznie przez Wnioskodawcę. Na czynność tę zgodę wyrazi małżonka Wnioskodawcy. Jak wynika z uzupełnienia wniosku małżonkowie są współwłaścicielami nieruchomości opisanej w KW nr. Część tej nieruchomości zajęta jest pod prowadzoną działalność gospodarczą i przedmiotem najmu byłaby właśnie ta część nieruchomości zajętej pod działalność gospodarczą, na której znajdują się budynki służące prowadzeniu działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty