Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2017, sygn. 0461-ITPB2.4511.940.2016.2.RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB2.4511.940.2016.2.RS
Zastosowania właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.), uzupełnionym w dniu 2 lutego 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 2 lutego 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych osiągania dochodów z pracy najemnej na pokładzie statku.
We wniosku tym i jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W 2016 r. Wnioskodawca był zatrudniony przez firmę zagraniczną mającą siedzibę w Norwegii, na statku którego właścicielem jest inne przedsiębiorstwo z siedzibą w Brazylii. Przedsiębiorstwo, które zarządza statkiem we własnym imieniu i na własną rzecz ma siedzibę na terytorium Królestwa Norwegii, zajmując się pełnym zarządem operacyjnym, technicznym, crewingowym oraz posiadając dokumenty dotyczące bezpieczeństwa żeglugi dla danej jednostki. Ponadto, wynagrodzenie Wnioskodawca uzyskiwał od norweskiego przedsiębiorstwa. W Norwegii od wynagrodzenia Wnioskodawcy nie był odprowadzany podatek (podatek w kwocie zerowej), z uwagi na zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez marynarzy na ww. warunkach. Wnioskodawca na ww. statku jest zatrudniony na stałe i nie pracował na terenie Polski, a poza krajem spędzał ponad 183 dni w roku. Statek jest eksploatowany w transporcie międzynarodowym, na wodach międzynarodowych oraz wodach państw leżących na kontynencie Ameryki Południowej a jednostka podnosi banderę Republiki Panamy, nie będąc w N.I.S. Centrum interesów życiowych Wnioskodawcy znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posiada polską rezydencję podatkową. Wnioskodawca nie zamierza podjąć żadnej pracy zarobkowej w Polsce i posiada tylko dochód z pracy najemnej wykonywanej jako marynarz na ww. statku. Dochód osiągnięty w 2016 r. Wnioskodawca zamierza ująć w zeznaniu podatkowym w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2017 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty