02.02.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2017, sygn. 0461-ITPB1.4511.1037.2016.1.JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.1037.2016.1.JŁ

Czy przychód uzyskany z wynajmu nieruchomości opisanej we wniosku można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli w odpowiednim terminie zawiadomi się o tym Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2016 roku (data wpływu 28 grudnia 2016 roku), uzupełnionym w dniach 26 i 27 stycznia 2017 roku, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2016 roku został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, który nie prowadzi działalności gospodarczej, na zasadzie ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej jest współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej kamienicą. Nieruchomość ta została nabyta aktem notarialnym przez małżonków w udziale wynoszącym 7/10 oraz Spółkę z o. o. w udziale wynoszącym 3/10 części nieruchomości. Pomiędzy współwłaścicielami umownie ustalono sposób korzystania i pobierania pożytków, w wyniku czego żona Wnioskodawcy zyskała prawo do korzystania i pobierania pożytków z lokali użytkowych położonych na I i II piętrze. Do tej pory żona Wnioskodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (przedmiotem działalności był najem), wynajmowała ww. lokale użytkowe znajdujące się w tej nieruchomości dwóm podmiotom oraz prowadziła wynajem innych posiadanych nieruchomości innym podmiotom. Ponadto żona osiągała przychody w ramach prowadzonej działalności z tytułu świadczonych usług i sprzedaży towarów. Żona zamierza zmniejszyć zakres prowadzonej działalności i nie wynajmować już tej nieruchomości, co spowoduje wykreślenie tej pozycji z ewidencji środków trwałych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne