31.01.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2017, sygn. 0461-ITPB1.4511.892.2016.2.MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.892.2016.2.MR

Czy po przejęciu długu przez Wnioskodawcę, uwzględniając darowiznę przedsiębiorstwa, Wnioskodawca będzie uprawniony do traktowania odsetek od kredytu jako koszty uzyskania przychodu prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2016 r. (data wpływu 3 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Ojciec Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą pod firmą, której przedmiotem jest świadczenie usług hotelarskich. Działalność ta prowadzona jest poprzez hotel. Budowa hotelu została sfinansowana m.in. ze środków finansowych uzyskanych z udzielonego mu przez Bank kredytu [dalej Kredyt] na podstawie umowy kredytu inwestycyjnego z dnia 20 maja 2008 roku [dalej: Umowa]. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą [dalej: Wnioskodawca]. Przedmiotem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest świadczenie usług hotelowych. Jedynym z zabezpieczeń ww. Umowy było jego przystąpienie do długu. Na mocy Aneksu nr z dnia 9 czerwca 2010 roku do Umowy Wnioskodawca przystąpił do długu. Oznacza to, że od tego dnia Wnioskodawca stał się stroną umowy kredytowej (jako Przystępujący do Długu z niej wynikającego). Od tego momentu dzielił odpowiedzialność za zobowiązania z niej wynikające wraz z ojcem i razem z nim stał się kredytobiorcą. Jednocześnie, na mocy aktu notarialnego z dnia 31 marca 2016 roku, ojciec dokonał darowizny przedsiębiorstwa na rzecz swojego syna Wnioskodawcy. Akt ten zarejestrowano w repertorium pod numerem Rep A nr [dalej: akt lub darowizna]. Na mocy § 1. III ojciec oświadczył, że przedmiotem darowizny, objętej niniejszą umową, czyni całe swoje przedsiębiorstwo prowadzone pod firmą w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego, zwane dalej łącznie Przedsiębiorstwem (...). W skład darowizny wchodzi m.in. inwestycja zrealizowana ze środków pochodzących z Kredytu, tj. budowa hotelu. W wyniku umowy darowizny, przedsiębiorstwo ojca wraz z aktywami i pasywami weszło w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Zaznaczenia jednakże wymaga, że jeszcze przed sporządzeniem umowy darowizny Wnioskodawca przystąpił do długu, stając się tym samym stroną Umowy. Należy tutaj podkreślić, że umowa darowizny nie jest przedmiotem niniejszego wniosku. Aneksem nr z dnia 31 marca 2016 roku do Umowy, Bank w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa wyraził zgodę na przejęcie długu kredytowego przez Wnioskodawcę poprzez wstąpienie przez niego w prawa i obowiązki ojca wynikające z tej Umowy, który stał się w wyniku tych czynności kredytobiorcą oraz zwolnienie ojca z długu kredytowego. W praktyce oznacza to, że od dnia 31 marca 2016 roku jedynym kredytobiorcą stał się Wnioskodawca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne