21.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2016, sygn. 1462-IPPP1.4512.952.2016.2.MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP1.4512.952.2016.2.MP

w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturach dokumentujących raty leasingowe oraz wydatki eksploatacyjne związane z pojazdem samochodowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.),uzupełnionym w dniu 5 grudnia 2016 r. (data wpływu 8 grudnia 2016 r.) na wezwanie Organu z dnia 29 listopada 2016 r. (doręczone 1 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturach dokumentujących raty leasingowe oraz wydatki eksploatacyjne związane z pojazdem samochodowym -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturach dokumentujących raty leasingowe oraz wydatki eksploatacyjne związane z pojazdem samochodowym.

Wniosek uzupełniono w dniu 5 grudnia 2016 r. (data wpływu 8 grudnia 2016 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 29 listopada 2016 r. (doręczone w dniu 1 grudnia 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług polegających na obsłudze technicznej planów zdjęciowych i filmowych oraz organizacji planów zdjęciowych i filmowych. Specyfika wykonywanych przez Wnioskodawcę usług jest taka, że realizacja ww. usług odbywa się w miejscach wskazanych przez zleceniodawców. Niemal każde zlecenie realizowane jest w innym miejscu. W związku z tym koniecznym jest dojazd samochodem do miejsca realizacji usługi. Obecnie Wnioskodawca wykorzystuje do tego celu samochód prywatny, który jest zarejestrowany na jego małżonkę. Samochód ten wykorzystuje do celów prywatnych i celów służbowych. W celu ustalenia kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. Od wydatków związanych z tym pojazdem tj. paliwo, naprawy, materiały eksploatacyjne odlicza 50% podatku VAT. Jednakże ze względu na to, że w przypadku świadczonych przez Wnioskodawcę usług bardzo istotną kwestią jest terminowe i punktualne dotarcie do miejsca świadczenia usług, a prywatny samochód który użytkuje również do celów służbowych jest leciwy i już mocno wyeksploatowany, nosi się zamiarem zakupu nowego samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Dotychczasowy pojazd prywatny, który obecnie jest wykorzystywany do celów mieszanych tj. do celów prywatnych jak i do celów działalności gospodarczej, po zakupie nowego pojazdu będzie przeznaczony wyłącznie do celów prywatnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne