14.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2016, sygn. 1462-IPPP1.4512.864.2016.2.MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP1.4512.864.2016.2.MPe

w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług car-sharingu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2016 r. (data wpływu 17 października 2016 r.) uzupełnione w dniu 2 grudnia 2016 r. (data wpływu 5 grudnia 2016 r.) na wezwanie z dnia 16 listopada 2016 r. (data odbioru 30 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług car-sharingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2016 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług car-sharingu

Wniosek został uzupełniony w dniu 2 grudnia 2016 r. (data wpływu 5 grudnia 2016 r.) na wezwanie z dnia 16 listopada 2016 r. (data odbioru 30 listopada 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która rozpocznie działalność w zakresie świadczenia w Polsce usług car-sharingu. Usługi car-sharingu będą polegały na uruchomieniu i zarządzaniu bezobsługowym systemem miejskiej wypożyczalni samochodów, na którą złożą się w szczególności auta o napędzie konwencjonalnym, hybrydowym i elektrycznym. Przedsięwzięcie takie może być przez Spółkę organizowane samodzielnie lub w ramach realizacji zadań publicznych przez zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego, np. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Systemy miejskich wypożyczalni samochodów, zgodnie z praktyką światową, spotykają się z szeregiem przywilejów w ruchu miejskim przyznawanych przez władze lokalne, np. dedykowane samochodom wypożyczalni miejsca parkingowe, zniesiona lub zredukowana opłata za postój w miejskiej strefie płatnego parkowania czy też prawo wjazdu samochodów wypożyczalni na bus-pasy lub do stref z ograniczeniami w ruchu kołowym. System miejskich wypożyczalni samochodów ma zapewnić użytkownikom systemu możliwość samodzielnego wypożyczenia, krótkoterminowego, samodzielnego użytkowania oraz zwrotu samochodu we wskazanym obszarze terytorialnym, np. na terenie konkretnego miasta, wybranej dzielnicy czy też specjalnie dedykowanych systemowi punktów wypożyczenia i zwrotu samochodu. Należy podkreślić, iż w systemie miejskich wypożyczalni samochodów udostępniany będzie jedynie sam pojazd, natomiast użytkownik będzie samodzielnie przemieszczał się (kierował) samochodem. Spółka nie będzie udostępniała samochodu z kierowcą, tym samym nie będzie świadczyła usługi przejazdu, przewozu osób, transportu pasażerskiego. Spółka jest operatorem floty pojazdów oraz operatorem systemu wypożyczalni samochodów. Z tej perspektywy car-sharing może być rozumiany jako zorganizowanie krótkoterminowego wypożyczenia samochodu. Różnice w porównaniu do tradycyjnego wypożyczania samochodów sprowadzają się m.in. do braku ograniczeń car-sharingu do czasu pracy biura wypożyczalni, braku ograniczeń czasowych w wypożyczeniu (możliwe nawet wypożyczenie na 1 minutę), brak formalności charakterystycznych dla tradycyjnych wypożyczalni (np. brak kontaktu z pracownikiem wypożyczalni, brak depozytu oraz brak papierowej umowy), całkowicie samodzielne funkcjonowanie systemu w oparciu o system rezerwacji on-line oraz system dostępny poprzez aplikację na urządzeniach mobilnych, brak konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na paliwo/energię elektryczną itp.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne