Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2016, sygn. 1462.IPPP2.4512.687.2016.1.RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462.IPPP2.4512.687.2016.1.RR
w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur korygujących oraz obowiązku skorygowania deklaracji VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2016 r. (data wpływu 15 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur korygujących oraz obowiązku skorygowania deklaracji VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur korygujących oraz obowiązku skorygowania deklaracji VAT.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest rolnikiem, wraz z żoną prowadzi wspólne gospodarstwo rolne o powierzchni około 60 ha. W 2006 roku Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym Strona zrezygnowała ze zwolnienia z VAT i od dnia 1 maja 2006 r. jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Następnie żona Wnioskodawcy skorzystała z programu PROW 2007-2013 z działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej i od dnia 14 lutego 2012 r. rozpoczęła prowadzenie działalność gospodarczej w zakresie PKD 01.61.Z - działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną. W dniu 15 lutego 2012 r. małżonka Wnioskodawcy złożyła w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, w którym wskazała rezygnację ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT. W trakcie kontroli podatkowej u żony Wnioskodawcy organ kontrolujący stwierdził, że małżonkowie wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne (wspólność majątkowa), a co za tym idzie zgodnie z art. 15 ust. 4 i ust. 5 ustawy w tym przypadku za podatnika uważa się tylko osobę, która jako pierwsza złożyła zgłoszenie rejestracyjne. I to na tą osobę powinny być wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i ta osoba powinna wystawić faktury sprzedaży. W okresie od lutego 2012 do maja 2014 r. część faktur zakupu oraz sprzedaży zawiera wyłącznie dane identyfikujące żonę Wnioskodawcy. Odnośnie do faktur zakupu Wnioskodawca zamierza wystąpić do sprzedawców nabytych towarów i usług o faktury korygujące dotyczące faktur zakupu, na których widnieją tylko dane małżonki Wnioskodawcy jako dane nabywcy, poprzez dopisanie swoich danych identyfikujących jako głównego nabywcę. Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że wszystkie zakupy, które dokumentują powyższe faktury są związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną i dotyczą prowadzonej działalności rolniczej. Gospodarstwo rolne Wnioskodawca prowadzi wspólnie z małżonką, nie mają oni rozdzielności majątkowej. Natomiast działalność pozarolniczą polegającą na świadczeniu usług rolniczych żona Wnioskodawcy prowadzi indywidualnie. Wnioskodawca zamierza wystąpić o faktury korekty do następujących faktur zakupu:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty