18.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2016, sygn. IPPB1/4511-921/16-3/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-921/16-3/ES

w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 643, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2016 r. ( data wpływu 11 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na terytorium Polski. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, którą wykorzystuje w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa. Nieruchomość ta stanowi galerię handlową. Obecnie Wnioskodawca planuje zawarcie z firmą leasingową umowy leasingu zwrotnego w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie z postanowieniami umowy, Wnioskodawca sprzeda nieruchomość firmie leasingowej, a następnie przyjmie ją w do używania na zasadach leasingu, wstępując w rolę korzystającego. Umowa leasingu, jaka ma zostać zawarta, będzie stanowiła umowę leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umowa zostanie bowiem zawarta na okres wymagany we wskazanym przepisie, a suma opłat leasingowych będzie wyższa niż wartość początkowa nieruchomości. Przez cały okres trwania umowy leasingu, nieruchomość będzie pozostawała własnością firmy leasingowej, która będzie też uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tej nieruchomości. Zgodnie z postanowieniem umowy leasingu, Wnioskodawca jako korzystający będzie zobowiązany do poniesienia na rzecz firmy leasingowej m.in.: opłaty administracyjnej, opłaty wstępnej oraz okresowych rat leasingowych z tytułu używania przedmiotu leasingu. Umowa będzie jednocześnie określała wartość wykupu nieruchomości przez korzystającego po zakończeniu umowy. Opłata wstępna będzie wynosiła ok. 40% wartości nieruchomości i podobnie jak opłata administracyjna będzie podlegała zapłacie przy zawarciu umowy leasingu. Jej uiszczenie będzie warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu. Opłata wstępna nie będzie wliczana do okresowych opłat leasingowych, które stanowić będą miesięczne wynagrodzenie firmy leasingowej za użytkowanie nieruchomości przez cały okres trwania umowy. Umowa leasingu nie będzie przewidywała możliwości dokonania zwrotu przez finansującego jakichkolwiek opłat uiszczonych przez korzystającego. Wnioskodawca jako leasingobiorca będzie wykorzystywał leasingowaną nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej i uzyskiwania przychodów w szczególności poprzez jej oddawanie w najem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne