Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2016, sygn. IPPP1/4512-633/16-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-633/16-2/MPe
w zakresie wystawienia zbiorczej faktury korygującej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2016 r. (data wpływu 8 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia zbiorczej faktury korygującej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia zbiorczej faktury korygującej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu i dystrybucji paliw gazowych i energii elektrycznej. Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży paliwa gazowego i energii na rzecz konsumentów, jak i podmiotów gospodarczych.
Dostawa paliwa gazowego jest realizowana na podstawie umów kompleksowych, w ramach których Spółka zapewnia zarówno dostawę paliwa gazowego, ale także jego dostarczenie do konkretnego punktu poboru gazu. W efekcie w wystawionych fakturach VAT Spółka ujmuje szereg pozycji: abonament miesięczny, opłatę dystrybucyjną stałą, opłatę dystrybucyjną zmienną oraz opłatę za paliwo gazowe.
W związku ze wzrastającą konkurencją na rynku sprzedaży gazu, zwłaszcza dla podmiotów gospodarczych, w celu intensyfikacji sprzedaży oraz utrzymania pozycji rynkowej Spółka zamierza udzielać odbiorcom swoich towarów rabatów. Przy czym rabat dotyczyć będzie ceny za paliwo gazowe. Podstawą do udzielenia rabatu jest zawarcie z kontrahentem porozumienia handlowego, które określa zasady współpracy i warunki udzielenia rabatu. Udzielenie rabatu, co do zasady jest uwarunkowane zobowiązaniem klienta do spełnienia określonych warunków handlowych np. zakup określonej ilości paliwa w określonym czasie, niezaleganie w tym czasie z zapłatą jakichkolwiek należności za pobrane paliwo gazowe i inne należności wynikające z wystawionych faktur VAT. Rabat będzie udzielany po upływie okresu czasu wskazanego w porozumieniu handlowym (np. przedział czasu od ...do..., kwartał, pół roku, rok), po weryfikacji przez Spółkę czy nabywca spełnił wszystkie warunki uzyskania rabatu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty