22.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2016, sygn. IPPB1/4511-712/16-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-712/16-2/ES

w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów: nieodliczonego podatku VAT, rat leasingowych, wydatków związanych z naprawami i konserwacją samochodu, ubezpieczenia pojazdu oraz opłaty wstępnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2016 r. (data wpływu 11 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów: nieodliczonego podatku VAT, rat leasingowych, wydatków związanych z naprawami i konserwacją samochodu, ubezpieczenia pojazdu oraz opłaty wstępnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów: nieodliczonego podatku VAT, rat leasingowych, wydatków związanych z naprawami i konserwacją samochodu, ubezpieczenia pojazdu oraz opłaty wstępnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki cywilnej L. s.c. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka cywilna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje metodą memoriałową.

Spółka zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Zawarta umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, została zawarta na okres 48 miesięcy zaś suma opłat ustalonych w umowie odpowiada wartości początkowej. Pojazd ten będzie wykorzystywany do celów mieszanych - tj. do celów działalności gospodarczej, jak i na cele prywatne wspólników spółki. Samochód będący przedmiotem wniosku to pojazd, które nie zostanie zgłoszony do właściwego naczelnika urzędu, skarbowego jako wykorzystywany wyłącznie w celach działalności gospodarczej, wobec czego Spółka zamierza odliczać od wydatków z nim związanych 50% kwoty VAT naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne