09.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2016, sygn. IPPP1/4512-578/16-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-578/16-2/AS

Opodatkowanie czynności nabycia i zbycia wierzytelności oraz ustalenie podstawy opodatkowania i stawki podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2016 r. (data wpływu 20 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania czynności nabycia wierzytelności jest nieprawidłowe;
  • ustalenia podstawy opodatkowania i stawki podatku dla czynności nabycia wierzytelności jest prawidłowe;
  • opodatkowania czynności zbycia wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia i zbycia wierzytelności oraz ustalenia podstawy opodatkowania i stawki podatku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym, na moment transakcji opisanych poniżej będzie zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca nabędzie tytułem wkładu niepieniężnego wierzytelność przysługującą wnoszącemu wkład (Zbywca) w stosunku do podmiotu trzeciego. Część wartości wnoszonej wierzytelności zostanie przekazana na kapitał zakładowy a część na kapitał zapasowy Wnioskodawcy (tj. wystąpi agio). Łączna wartość wkładu (kapitał zakładowy plus kapitał zapasowy) będzie odpowiadała rynkowej wartości wierzytelności na moment wniesienia wkładu i będzie niższa od jej wartości nominalnej. Różnica pomiędzy wartością rynkową wierzytelności a jej wartością nominalną wynika z faktu, że wartość nominalna wierzytelności jest znaczna, a termin jej płatności jest odległy (wierzytelność nie będzie wymagalna na dzień wniesienia do Wnioskodawcy), w związku z czym istnieją wątpliwości czy zostanie ona w całości spłacona. W konsekwencji, wierzytelność będzie stanowić, zdaniem Wnioskodawcy, wierzytelność trudną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne