Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2016, sygn. IPPB4/4511-797/16-2/GF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-797/16-2/GF
w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2016 r. (data wpływu 11 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w 1996 roku, na skutek działu spadku i zniesienia współwłasności, nabyła dwie niezabudowane działki rolne o łącznej powierzchni 4,2ha. Wnioskodawczyni od roku 1991 mieszka w Niemczech. W Polsce nie prowadziła działalności gospodarczej i rolniczej, a działki stanowią jej majątek osobisty. Działki wykorzystuje rolniczo osoba trzecia (niespokrewniona) prowadząca gospodarstwo rolne we wsi, która opłaca w zamian podatek rolny. W roku 2006 Gmina zatwierdziła nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla wsi i objęła nim również obie działki podatniczki, które w planie widnieją obecnie jako przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną o podwyższonym standardzie ekologicznym. Podatniczka nie wnosiła o objęcie działek nowym planem, nie podzieliła działek na mniejsze i nie inwestowała w infrastrukturę. Na działkach brak przyłączy wodnych, kanalizacyjnych, energetycznych oraz gazowych. Nie umieszcza również w prasie ani w biurach nieruchomości informacji o chęci sprzedaży opisywanych nieruchomości. Wnioskodawczyni w przyszłości chciałaby sprzedać grunt inwestorowi lub inwestorom, którzy będą mogli wybudować na nim domy jednorodzinne. Wnioskodawczyni chciałaby sprzedać grunt w częściach, w miarę zgłaszania się chętnych inwestorów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty