22.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2016, sygn. IPPP2/4512-368/16-2/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-368/16-2/MMa

opodatkowanie kwoty odstępnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z póżn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2016 r. (data wpływu 13 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur wystawionych przez Zbywcę dokumentujących zapłatę Odstępnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur wystawionych przez Zbywcę dokumentujących zapłatę Odstępnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na sprzedaży detalicznej towarów. Działalność ta odbywa się w różnych modelach biznesowych, tj. może być prowadzona poprzez sklepy znajdujące się w lokalach handlowych będących własnością Spółki lub poprzez sklepy znajdujące się w lokalach handlowych, których Wnioskodawca jest tylko najemcą. Zdarza się również, iż działalność handlowa pod szyldem Wnioskodawcy jest prowadzona przez franczyzobiorców (działających jako niezależni przedsiębiorcy) w lokalach handlowych będących własnością franczyzobiorców lub wynajmowanych przez tych franczyzobiorców od podmiotów trzecich lub w lokalach handlowych najmowanych lub podnajmowanych bezpośrednio od Spółki (w szczególności w sytuacji, gdy to Spółka wynajmuje dany lokal od podmiotu trzeciego). Obecnie Spółka zawarła z jednym z franczyzobiorców, posiadającym ważne tytuły prawne w postaci umów najmu do szeregu lokali handlowych (dalej: Zbywca), warunkową umowę cesji (dalej: Umowa) tych tytułów. Na mocy Umowy Zbywca przeniesie na Spółkę prawa i obowiązki przysługujące mu na mocy poszczególnych umów najmu, zaś Spółka przejmie te prawa i obowiązki na wskazanych warunkach. Intencją stron Umowy jest doprowadzenie do sytuacji, w której prawa wynikające z umów najmu wskazanych wyżej lokali będą należały bezpośrednio do Wnioskodawcy (jako najemcy). Po przeniesieniu praw z umów najmu do poszczególnych lokali na Spółkę, Spółka i Zbywca zawrą umowę podnajmu powyższych lokali i Zbywca (jako podnajemca) będzie kontynuował prowadzenie w nich sklepów na podstawie umów o współpracy franczyzowej oraz umów sprzedaży towarów zawartych pomiędzy Zbywcą a Spółką.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne