14.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2016, sygn. IPPB6/4510-325/16-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-325/16-2/AZ

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym koszty wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia oraz składki ZUS stanowią bezpośrednie koszty uzyskania przychodów potrącane w miesiącu (roku podatkowym), w którym osiągnięte zostaną odpowiadające im przychody, zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b-4c ustawy o PDOP, pod warunkiem, że wynagrodzenia zostaną zapłacone lub postawione Zleceniobiorcy do dyspozycji a składki ZUS zapłacone do ZUS?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku (data nadania 3 czerwca 2016 r., data wpływu 6 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami wynagrodzeń wypłacanych z tytułu umów zlecenia oraz składek ZUS  jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami wynagrodzeń wypłacanych z tytułu umów zlecenia oraz składek ZUS.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi finansowe w postaci leasingu m.in. samochodów osobowych i ciężarowych. Spółka w swojej ofercie posiada zarówno leasing finansowy jak i operacyjny. Klientami Spółki są firmy i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Spółka, celem zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, planuje zawierać umowy zlecenia (dalej: umowa) ze Zleceniobiorcami. Zleceniobiorcami będą osoby fizyczne, które przychody osiągane z tytułów ww. umów będą kwalifikowały do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PDOF). Przedmiotem ww. umów będą określone czynności w zakresie sporządzania dokumentacji leasingowej, w tym wypełniania umów leasingu według wzoru ustalonego przez F, dokumentów dotyczących ustanowienia zabezpieczenia etc. Wynagrodzenie należne Zleceniobiorcom z tytułu podejmowanych przez nich czynności jest kwotą zmienną - odpowiadającą procentowej wartości finansowania w formie leasingu samochodów - obliczane za każdy miesiąc w którym zostanie uruchomiona umowa leasingu z klientem (dalej: wynagrodzenie).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne