Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2016, sygn. IPPB1/4511-408/16-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-408/16-2/KS
Czy kwaterując w gospodarstwie agroturystycznym osoby korzystające z wypoczynku oraz pracowników firm pracujących poza miejscem swojego zamieszkania, Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podatkowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku osób przebywających na wypoczynku (agrowczasowiczów - nie pracowników)? Czy najem prywatny i 8,5% stawka podatku od przychodów ewidencjonowanych jest właściwa w przypadku kwaterowania pracowników firm. Czy obie te formy Wnioskodawca może stosować jednocześnie?
Na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. 2015, poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2016 r. (data wpływu 19 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie skutków podatkowych wynajmu pokoi gościnnych:
- w części dotyczącej możliwości zwolnienia od opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych od osób przebywających na wypoczynku jest prawidłowe,
- w pozostałej części - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie skutków podatkowych wynajmu pokoi gościnnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jestem właścicielem i prowadzi gospodarstwo rolne o pow 15 ha, usytuowane na terenie wiejskim. W skład gospodarstwa oprócz gruntów rolnych wchodzą zabudowania gospodarskie w postaci dwóch budynków mieszkalnych posadowionych w sąsiedztwie oraz 3 budynków inwentarsko - składowych i wiaty gospodarczej. Z obydwu budynków mieszkalnych korzysta Wnioskodawca oraz jego rodzina. Wnioskodawca jest aktywnym rolnikiem, prowadzi produkcję roślinną (zboże i kukurydza) oraz chów bydła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty