23.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2016, sygn. IPPB6/4510-307/16-3/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-307/16-3/AP

możliwość rozliczania kosztów przygotowania nowej produkcji w czasie

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem (data nadania 15 czerwca 2016 r., data wpływu 20 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczania kosztów przygotowania nowej produkcji w czasie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczania kosztów przygotowania nowej produkcji w czasie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka uruchamia nową produkcję. W tym celu zawarto 5-letnią umowę leasingu operacyjnego linii produkcyjnej. Do czasu uruchomienia produkcji Spółka poniosła następujące wydatki: raty leasingowe, koszty montażu maszyn, wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace montażowe, energii, czynsz hali, w której znajduje się maszyna. Zgodnie z art. 4 ustawy o rachunkowości Spółka uznała ww. wydatki za istotne, w związku z tym będzie je rozliczała w czasie. Przyjęto okres 57 miesięcy (okres pozostały do końca obowiązywania umowy leasingowej). Rozliczenie wydatków na uruchomienie produkcji przez okres 57 miesięcy spowoduje, że koszty te będą rozłożone w czasie równomiernie, co zapewni współmierność przychodów i kosztów.

Również dla celów podatkowych zdecydowano o rozliczaniu wydatków w czasie, z uwagi na to, że wydatki te dotyczą całego okresu produkcyjnego przyjętego przez Spółkę. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim wypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne