15.04.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2016, sygn. IPPB1/4511-187/16-5/SO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-187/16-5/SO

w zakresie skutkow podatkowych wygasniecia kwoty glownej wierzytelnosci w wyniku konfuzji

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 5 pkt 5 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2016 r. (data wplywu 16 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych w zakresie skutkow podatkowych wygasniecia kwoty glownej wierzytelnosci w wyniku konfuzji:

  • w czesci dotyczacej kwoty glownej wierzytelnosci ? jest prawidlowe;
  • w czesci dotyczacej wierzytelnosci z tytulu odsetek od pozyczki ? jest nieprawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2016 r. zostal zlozony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych w zakresie konfuzji wierzytelnosci powstalej w wyniku likwidacji spolki osobowej.

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle:

Wnioskodawca jest osoba fizyczna, polskim rezydentem podatkowym, (dalej: ?Wnioskodawca?). Wnioskodawca zostanie wspolnikiem w spolce komandytowej (dalej jako: ?Spolka Osobowa? lub ?Spolka?). Spolka Osobowa bedzie prowadzic pozarolnicza dzialalnosc gospodarcza, ktora moze obejmowac m.in zarzadzanie nieruchomosciami, kupno/sprzedaz nieruchomosci, wynajmowanie nieruchomosci, inwestowanie (kupno/sprzedaz) w udzialy/akcje spolek kapitalowych. W czasie funkcjonowania Spolki Osobowej, zgodnie z ogolnymi zasadami, wspolnicy na biezaco beda obliczac swoje zobowiazania podatkowe w podatku dochodowym z tytulu udzialu w spolce. W przyszlosci, Spolka Osobowa moze zostac zlikwidowana badz rozwiazana bez przeprowadzania formalnej likwidacji (dalej lacznie okreslane jako likwidacja). W takiej sytuacji, majatek Spolki Osobowej zostanie podzielony pomiedzy wspolnikow. W majatku Spolki Osobowej moga znalezc sie m.in. srodki pieniezne. Na moment likwidacji moze rowniez wystapic sytuacja, w ktorej Wnioskodawca bedzie dluznikiem wobec Spolki Osobowej z tytulu udzielonych przez Spolke Osobowa na jego rzecz pozyczek. W takim przypadku dojdzie do wygasniecia zobowiazania Wnioskodawcy wobec Spolki Osobowej na skutek konfuzji (tj. zlaczenia w jednej osobie dluznika i wierzyciela).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne