Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2016, sygn. IPPP3/4512-982/15-2/WH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-982/15-2/WH
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2015 r. (data wpływu 30 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej oraz zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Austrii, nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i niezarejestrowany jako podatnik czynny lub zwolniony VAT w Polsce, nabywa ocynkowane wyroby walcowane ze stali (dalej: Wyroby) od węgierskiej huty stali zidentyfikowanej na Węgrzech jako podatnik podatku od wartości dodanej i na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (dalej: Dostawca). Wnioskodawca będzie dokonywać sprzedaży Wyrobów na rzecz polskiej spółki (dalej: Odbiorca) zarejestrowanej w Polsce, tj. w kraju w którym kończy się transport Wyrobów, jako czynny podatnik VAT oraz podatnik VAT-UE.
Odbiorca prowadzi w Polsce wyodrębniony u siebie magazyn konsygnacyjny. Przed pierwszym wprowadzeniem Wyrobów przez Wnioskodawcę do magazynu konsygnacyjnego Odbiorcy, Odbiorca zawiadomi urząd skarbowy o prowadzeniu magazynu konsygnacyjnego i złoży oświadczenie Wnioskodawcy o dokonywaniu przemieszczenia Wyrobów do magazynu konsygnacyjnego oraz będzie prowadzić ewidencję Wyrobów wprowadzanych do magazynu. Odbiorca znany jest jeszcze przed dostawą od Dostawcy do Wnioskodawcy. Wyroby przemieszczane będą przez Dostawcę na rzecz Wnioskodawcy z terenu Węgier do magazynu konsygnacyjnego Odbiorcy w Polsce na warunkach Incoterms CPT, gdzie będą przechowywane i pobierane przez Odbiorcę w zależności od zapotrzebowania. Wyroby wykorzystywane będą przez Odbiorcę do produkcji urządzeń wentylacyjnych. Dostawa od Wnioskodawcy do Odbiorcy nastąpi w momencie pobrania przez Odbiorcę Wyrobów z magazynu konsygnacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty