Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2016, sygn. 2461-IBPB-1-1.549.2016.1.WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-1.549.2016.1.WRz
możliwość powstania przychodu z tyt. zakupu towarów i usług po zaniżonych cenach
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 16 września 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 21 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości powstania przychodu z tytułu zakupu towarów i usług po cenie znacznie odbiegającej od ceny rynkowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 września 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości powstania przychodu z tytułu zakupu towarów i usług po cenie znacząco odbiegającej od ceny rynkowej.
We wniosku zostały przedstawione następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych podlegającym w Rzeczpospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi podwykonawstwa w zakresie doradztwa finansowego i pośrednictwa ubezpieczeniowego na rzecz kontrahenta (zwany dalej: Spółka), którego podstawowym przedmiotem działalności jest m.in. działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych.
Celem zwiększenia sprzedaży oferowanych produktów Spółka organizuje konkursy sprzedażowe. Konkursy skierowane są wyłącznie do podwykonawców zaangażowanych w sprzedaż usług Spółki -osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą (zwanych dalej: Uczestnikami), w tym m.in. do Wnioskodawcy. Wzięcie udziału w konkursie nie wynika z umów, na podstawie których uczestnicy dokonują sprzedaży usług Spółki, lecz z odrębnego regulaminu konkursu. Konkurs organizowany jest w określonych interwalach czasowych, jednak nie co miesiąc.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty