Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2016, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.805.2016.1.IN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.805.2016.1.IN
Możliwość odliczenia w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków na zakup materiałów budowlanych i usług firm świadczących roboty budowlane i prace wykończeniowe w przypadku nieposiadania pozwolenia na budowę na swoje dane.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 22 sierpnia 2016 r. (data otrzymania 24 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 sierpnia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni w 2013 r. sprzedała nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia. W deklaracji PIT-39, złożonej do urzędu skarbowego, wykazała przychód z odpłatnego zbycia, koszty uzyskania tego przychodu oraz dochód. W poz. 25 druku PIT-39 dochód zwolniony wykazała kwotę równą dochodowi informując tym samym organ podatkowy, że będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na własne cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym doszło do odpłatnego zbycia. W związku z powyższym, Wnioskodawczyni środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w całości wydatkowała na zakup materiałów budowlanych i usług budowlanych (zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d oraz ust. 26 ustawy) przeznaczonych na budowę i wykończenie domu, do którego prawo na zasadzie współwłasności uzyskała na podstawie aktu darowizny od córki. Darowizna miała miejsce po sprzedaży nieruchomości i przed rozpoczęciem wydatkowania na budowę. W związku z tym, że budowa domu została już rozpoczęta przez córkę i jej męża, to pozwolenie na budowę zostało wcześniej wydane przez starostwo powiatowe tylko na nich. Wnioskodawczyni nie rozszerzyła pozwolenia o swoje dane. Darowizna udziału w nieruchomości nastąpiła w trakcie budowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty