Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2016, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.827.2016.1.AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.827.2016.1.AK
Czy różnice kursowe powstałe z tytułu spłaty w walucie obcej kwoty głównej pożyczki, zaciągniętej w walucie obcej częściowo w celu wypłaty dywidendy, zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe oraz koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 września 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe powstałe z tytułu spłaty w walucie obcej kwoty głównej pożyczki, zaciągniętej w walucie obcej częściowo w celu wypłaty dywidendy, zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe oraz koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 września 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe powstałe z tytułu spłaty w walucie obcej kwoty głównej pożyczki, zaciągniętej w walucie obcej częściowo w celu wypłaty dywidendy, zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe oraz koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka (dalej również jako: Wnioskodawca, Pożyczkobiorca) zawarła umowę pożyczki ze swoim jedynym akcjonariuszem - Spółką A (dalej: Pożyczkodawca), która posiada siedzibę w kraju należącym do Unii Europejskiej. W umowie pożyczki Pożyczkodawca zobowiązał się do przelania na rzecz Spółki równowartości kwoty pożyczki, którą to Spółka zobowiązała się zwrócić. Zarówno z umowy pożyczki jak i z Zarządzenia Prezesa Zarządu Spółki w sprawie określenia zasad spłaty zadłużenia Spółki wynika, że Spółka zaciągnęła pożyczkę w części na finansowanie bieżącej działalności oraz w części na wypłatę dywidendy na rzecz swojego udziałowca. Z zapisów umowy wynika, że równowartość kwoty pożyczki odpowiada części należnej Pożyczkodawcy dywidendy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty