Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2016, sygn. IBPP4/4513-254/16-1/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4513-254/16-1/EK
zwolnienie energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie mineralogicznym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 16 czerwca 2016 r. (data wpływu 7 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
X sp. z o.o, (dalej: Spółka) jest producentem wysokojakościowych opakowań szklanych. Spółka wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Y SA, posiadającego swoje zakłady produkcyjne również w Hiszpanii i Portugalii. Prowadząc działalność w zakresie produkcji szkła, Spółka bazuje na najnowszej technologii, unikalnych urządzeniach technicznych oraz na wieloletnim doświadczeniu w produkcji wysokiej klasy opakowań szklanych (butelek, słojów i słoików), wykorzystywanych przede wszystkim w przemyśle spożywczym.
Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja szkła, o której mowa w dziale 23, grupie 23.13 PKD - Produkcja szkła gospodarczego. Powyższa kwalifikacja odpowiada kodowi DI 26.13 klasyfikacji NACE. Przedmiot działalności Wnioskodawcy mieści się zatem w klasyfikacji DI 26 NACE.
Na terenie kraju Spółka prowadzi działalność za pośrednictwem dwóch zakładów produkcyjnych: w A. (produkcja słojów i słoików) oraz w B. (produkcja butelek). Przedmiotowy wniosek dotyczy procesu produkcji wyrobów szklanych w obu zakładach produkcyjnych, tj. w zakładzie w A. (słoje i słoiki) oraz w zakładzie w B. (butelki). Co do zasady, w obu zakładach proces produkcji przebiega analogicznie, z uwzględnieniem różnic związanych z posiadaną infrastrukturą techniczną. Z tego względu poniżej Spółka przedstawia wspólny opis procesu produkcji, ze wskazaniem różnic - tam gdzie one występują.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty