24.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2016, sygn. IBPB-1-1/4510-203/16-1/DW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-203/16-1/DW

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wskazanego we wniosku odszkodowania

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 czerwca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 27 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wskazanego we wniosku odszkodowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wskazanego we wniosku odszkodowania.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca spółka akcyjna, jest należącą do grupy kapitałowej spółką prawa handlowego, posiadającą osobowość prawną i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej z siedzibą w Polsce, w której posiada status komandytariusza (dalej: Spółka). Głównym przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności jest zarządzanie nieruchomościami, tj. m.in. budowa nieruchomości, kupno i sprzedaż nieruchomości, wynajem nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której dokonała budowy obiektu biurowego przeznaczonego pod wynajem (dalej: Biurowiec). W lipcu 2015 r. Spółka zawarła umowę najmu na czas określony, dającą najemcy (dalej: Pierwotny Najemca), uprawnienia do korzystania z jednego z lokali, zajmującego stosunkowo niewielką część całej powierzchni Nieruchomości (dalej: Umowa). W trakcie procesu komercjalizacji Nieruchomości, Spółka znalazła innego najemcę (Nowy Najemca), zainteresowanego najmem większej powierzchni biurowej w Nieruchomości wraz z częścią powierzchni Nieruchomości wynajętą wcześniej przez Pierwotnego Najemcę. Ze względu na zawartą wcześniej Umowę z Pierwotnym Najemcą, Spółka nie mogła jednak spełnić oczekiwań Nowego Najemcy i zawrzeć nowej umowy najmu. Nowy Najemca nie był zainteresowany wynajmem powierzchni biurowej z wyłączeniem lokalu wynajętego przez Pierwotnego Najemcę. Z uwagi na korzystniejsze warunki wynajmu, które Spółka jako wynajmujący mogła uzyskać w przypadku podjęcia współpracy z Nowym Najemcą (tj. wynajęcie zdecydowanie większej powierzchni Nieruchomości, a co za tym idzie istotnie większe wpływy z najmu), Spółka podjęła decyzję o przedterminowym rozwiązaniu Umowy z Pierwotnym Najemcą - tak, aby móc zawrzeć bardziej korzystną umowę najmu z Nowym Najemcą. W związku z ww. decyzją, Spółka i Pierwotny Najemca w październiku 2015 r. zawarli porozumienie o rozwiązaniu Umowy (dalej: Porozumienie). Zgodnie z jego treścią, ze względu na rozwiązanie Umowy przed upływem okresu, na jaki została ona zawarta, Spółka zobowiązała się do wypłacenia na rzecz Pierwotnego Najemcy odszkodowania z tytułu niedogodności związanych z przedwczesnym rozwiązaniem Umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne