12.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2016, sygn. IBPP4/4513-175/16-1/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4513-175/16-1/LG

Zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie mineralogicznym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 28 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem z 14 lipca 2016 r. (data wpływu 20 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie mineralogicznym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie mineralogicznym.

Ww. wniosek został uzupełnionym pismem z 14 lipca 2016 r. będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 5 lipca 2016 r. znak: IBPP4/4513-175/16/LG.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X sp. z o.o., zwana dalej Spółką, posiada koncesję na obrót energią elektryczną oraz jest podatnikiem podatku akcyzowego od tej energii. Wnioskodawca wykorzystuje energię elektryczną do procesów mineralogicznych. Spółka zamierza skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 7a-7c ustawy o akcyzie. W tym celu Spółka będzie przekazywać do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka wykorzysta energię elektryczną, oświadczenia o ilości wykorzystanej energii i sposobie jej wykorzystania.

Spółka jest producentem granulatów mas ceramicznych stosowanych do wytwarzania płytek ceramicznych. Firma produkuje trzy rodzaje granulatów ceramicznych opierając się na dwóch masach ceramicznych. Masa pierwsza jest przeznaczona do wytwarzania płytek ściennych, zgodnie z normą PN-EN 14411 :2005 należącą do grupy B III. Druga masa służy do produkcji płytek typu gres, czyli odwołując się do wspomnianej powyżej normy PN-EN 14411: 2005, należą do grupy B Ia lub B Ib. Granulat drugiego typu jest produkowany w dwóch wersjach; granulat do produkcji gresu szkliwionego (niebarwiony) i do tak zwanego gresu technicznego, który jest barwiony. W Spółce stosowane są naturalne nie przetworzone i wzbogacane surowce mineralne, które można podzielić na trzy zasadnicze grupy: surowce plastyczne (ilaste), surowce topnikowe (skalenie) oraz surowce pomocnicze. Wszystkie wymienione surowce spełniają określoną rolę zarówno w odniesieniu do przygotowania surowej masy ceramicznej (granulat) jaki podczas dalszych operacji jednostkowych procesu wytwarzania płytek ceramicznych. Wspólnym elementem procesu produkcji granulatów w Spółce jest wstępne przygotowanie surowców ilastych polegające na ich naważaniu w wagozasilaczach oraz wstępnym rozdrabnianiu dużych brył glin i ewentualnie kaolinu. Dalszy ciąg mineralnego procesu technologicznego każdego z granulatów jest odmienny. Spółka dysponuje ekspertyzą , zgodnie z którą stosowane przez Spółkę procesy technologiczne zostały uznane za procesy mineralogiczne. Głównymi czynnikami wskazującymi na zasadność takiego stanowiska są według ekspertów:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne