30.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-444/16/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-444/16/AK

Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego: dotyczące możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży w związku z przeznaczeniem środków z tej sprzedaży na nabycie lokalu mieszkalnego, dotyczące odpowiedzialności małżonków za podatek z tytułu sprzedaży lokalu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 8 kwietnia 2016 r. (data otrzymania 13 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego B:

  • w części dotyczącej możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału ½ w związku z przeznaczeniem środków z tej sprzedaży na nabycie innego lokalu mieszkalnego jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej braku odpowiedzialności za podatek z tytułu sprzedaży lokalu przypadający na małżonka jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W styczniu 2014 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem sprzedała mieszkanie A i za całość kwoty z jego sprzedaży małżonkowie nabyli jako współwłasność mieszkanie B (kwiecień 2014 r.), korzystając z tzw. ulgi mieszkaniowej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W kwietniu 2016 r. w związku z toczącą się sprawą o znęcanie psychiczne i fizyczne przez męża Wnioskodawczyni nad pozostałymi członkami rodziny, na mocy notarialnej umowy między małżonkami, uzyskano rozdzielność majątkową. Zgodnie z art. 1037 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121) w związku z art. 46 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.

W wyniku podziału majątku wspólnego postanowiono sprzedać mieszkanie i podzielić kwotę z jego sprzedaży 50/50 przelewając ją na osobne konta bankowe. Swoją część Wnioskodawczyni w pełni przeznaczy na własne cele mieszkaniowe, nie wie jednak co ze swoją częścią zrobi jej mąż.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne