Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2016, sygn. IBPP1/4512-151/16/AR, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-151/16/AR
w zakresie skutków podatkowych związanych ze zmianą osoby rozliczającej się w podatku od towarów i usług w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 lutego 2016 r. (data wpływu 24 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- braku konieczności korygowania podatku naliczonego od zakupu towarów i usług zaliczonych do środków trwałych w związku ze zmianą osoby reprezentujące wspólne gospodarstwo rolne jest prawidłowe,
- zmiany podatnika VAT w zakresie wspólnie prowadzonego przez małżonków gospodarstwa rolnego w trakcie trwania okresu rozliczeniowego oraz wskazania osoby zobowiązanej do złożenia deklaracji VAT-7 za ten kwartał jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 lutego 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych ze zmianą osoby rozliczającej się w podatku od towarów i usług w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w skład którego wchodzą grunty rolne zakupione przez Wnioskodawcę z mężem wspólnie jak i będące odrębnym majątkiem Wnioskodawcy (darowizna od rodziców). Wnioskodawca wraz z mężem pozostają we wspólności majątkowej zatem wszystkie grunty i nieruchomości wchodzą w skład ich gospodarstwa rolnego. Zgodnie z art. 96 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku osób fizycznych prowadzących wspólnie gospodarstwo rolne, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na którą będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług, i która będzie wystawiała faktury przy sprzedaży produktów rolnych, bądź świadcząc usługi rolnicze. Tak też jest w przypadku Wnioskodawcy i męża; jako reprezentant Wnioskodawca w lutym 2012 roku złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty