Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2016, sygn. IBPB-1-1/4510-71/16/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-71/16/ESZ
w zakresie możliwości i sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nieruchomości oraz wyposażenia, o których mowa we wniosku wynikającej z ewidencji środków trwałych spółki wnoszącej aport
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 lutego 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 2 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nieruchomości oraz wyposażenia, o których mowa we wniosku wynikającej z ewidencji środków trwałych spółki wnoszącej aport jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nieruchomości oraz wyposażenia, o których mowa we wniosku wynikającej z ewidencji środków trwałych spółki wnoszącej aport.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka z o.o.) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terytorium Polski opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). W przyszłości Wnioskodawca otrzyma od innej spółki (kapitałowej spółki prawa handlowego; dalej: Spółka aportująca) wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 4a pkt 4 (dalej: Przedsiębiorstwo), na które składać się będą m.in. nieruchomości (dalej: Nieruchomości) oraz linie produkcyjne wraz z całym wyposażeniem związanym z działalnością produkcyjną (dalej: Wyposażenie). Na moment aportu Nieruchomości oraz Wyposażenie będą ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki aportującej. W zamian za wniesiony aport, Wnioskodawca wyemituje na rzecz Spółki aportującej udziały, których sumaryczna wartość nominalna będzie odpowiadać wartości rynkowej Przedsiębiorstwa. Wartość Przedsiębiorstwa Spółki aportującej będzie odpowiadać co najmniej wartości rynkowej Nieruchomości oraz Wyposażenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty