07.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.844.2016.1.MAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.844.2016.1.MAP

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prace remontowo-budowlane w związku z przystosowaniem budynku na potrzeby najmu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2016 r. (data wpływu 10 października 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prace remontowo-budowlane w związku z przystosowaniem budynku na potrzeby najmu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji i handlu opakowaniami z tworzyw sztucznych. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Dla celów działalności gospodarczej na działce będącej Jego własnością w latach 1989-1992 wybudował budynek produkcyjny, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i jest amortyzowany, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ostatnich latach Wnioskodawca zaprzestał produkcji w tym budynku. Budynek został przeznaczony na wynajem. Z uwagi na to, że w stanie po produkcji nie było osób chcących wynająć taki budynek, Wnioskodawca postanowił go wyremontować i wynająć dopiero po zakończeniu remontu. Remont polega na wymianie stolarki drzwiowej i okiennej, wymianie zniszczonych tynków wewnętrznych, elewacji budynku oraz podzieleniu istniejącego jednego pomieszczenia na kilka mniejszych. Przy czym ścianki działowe są stawiane w tzw. technice lekkiej, czyli głównie z wykorzystaniem płyt kartonowo - gipsowych i konstrukcji metalowej. Wnioskodawca wymienia również instalację elektryczną i centralnego ogrzewania. Remont obejmuje również pomieszczenia sanitarne (łazienkę, pomieszczenie socjalne). Ponadto, na działce, na której znajduje się powyższy budynek, Wnioskodawca wymienia nawierzchnię betonową stanowiącą utwardzenie terenu wokół budynku na kostkę brukową. Teren ten stanowi parking, wcześniej dla samochodów dostawczych dowożących surowiec i odbierających gotowy produkt. Obecnie będzie stanowił parking dla najemcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne