22.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.730.2016.1.KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.730.2016.1.KO

Jak prawidłowo zakwalifikować u Wnioskodawcy wydatki na dokończenie budowy oraz w jaki sposób rozliczyć te wydatki w kosztach uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r. (data wpływu 23 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania wskazanych we wniosku nakładów za inwestycję w obcym środku trwałym, podlegającą amortyzacji 10% indywidualną stawką amortyzacyjną jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania wskazanych we wniosku nakładów za inwestycję w obcym środku trwałym, podlegającą amortyzacji 10% indywidualną stawką amortyzacyjną.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca właścicielem gruntu (zwana dalej: Właściciel), w oparciu o uzyskane ostateczne pozwolenie budowlane, rozpoczęła na tym gruncie budowę budynku usługowo-biurowego. Z uwagi na brak wystarczających środków niezbędnych do sfinalizowania całości inwestycji, stara się pozyskać inwestora. Takim inwestorem zamierza być Spółka komandytowa, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem). Strony umówiły się do następującego układu biznesowego: Spółka komandytowa, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) dokończy budowę budynku na własny koszt (będzie zlecać roboty budowlane i przyjmować oraz opłacać faktury we własnym imieniu, aż do momentu zakończenia budowy). Nadzór inwestorski budowy, przeprowadzenie wszystkich wymaganych odbiorów budowlanych, włącznie z namiarem geodezyjnym powykonawczym oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, a także wpisem do rejestru budynków i zmianą w opisie działki w księgach wieczystych leży po stronie Właściciela. W zamian za sfinansowanie zakończenia budowy, Właściciel po jej zakończeniu wynajmie połowę budynku Spółce komandytowej na cele prowadzenia przez nią działalności gospodarczej na czas określony, tj. minimum 8 lat (w sprawie okresu najmu jeszcze trwają negocjacje) na minimalnym czynszu, stanowiącym równowartość tylko podatku od nieruchomości jaki będzie należał się wynajętej części. Umowa najmu nie będzie przewidywała zwrotu nakładów Spółce komandytowej w żadnej części po upływie okresu najmu, zawierać będzie jedynie możliwość przedłużenia umowy najmu, lecz na nowych warunkach, z uwzględnieniem rynkowych stawek czynszu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne