Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.421.2016.1.KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.421.2016.1.KJ
Obowiązki płatnika w związku z wykupieniem polisy odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i rady nadzorczej Spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2016 r. (data wpływu 5 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wykupieniem polisy odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i rady nadzorczej Spółki (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 maja 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Szpital Zakonu Sp. z o.o. prowadzi działalność szpitalną i ambulatoryjną (w przeważającej części jest to działność gospodarcza mieszcząca się w PKD z grupy 86 opieka zdrowotna). Spółka prowadzi działalność leczniczą będącą działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Spółka będąc podmiotem leczniczym prowadzi dwa przedsiębiorstwa szpital Zakonu w (udzielający świadczeń szpitalnych) i Ośrodek Zdrowia (udzielający świadczeń ambulatoryjnych).
Szpital Zakonu Sp. z o.o. wykupił polisę ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów (zarząd i rada nadzorcza) oraz prokurentów (zwana dalej polisą lub ubezpieczeniem). Polisa została zawarta w dniu 5 października 2015 r. na okres ubezpieczenia od dnia 1 października 2015 r. do dnia 30 września 2016 r. Jednocześnie w polisie przewidziano okres dodatkowy dla ubezpieczonego wynoszący 36 miesięcy przez który zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, należy rozumieć okres następujący bezpośrednio po wygaśnięciu okresu ubezpieczenia, w którym może zostać ubezpieczycielowi przedstawione pisemne zgłoszenie roszczenia dotyczące nieprawidłowego działania, które miało miejsce przed zakończeniem okresu ubezpieczenia lub w przypadku postępowań, które zostały zainicjowane przed zakończeniem okresu ubezpieczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty