12.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2016, sygn. 1061-IPTPB2.4511.172.2016.1.IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB2.4511.172.2016.1.IL

Czy w związku z powyższymi wyjaśnieniami, Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu odpłatność za pobyt syna w Domu Pomocy Społecznej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w zw. z § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2016 r. (data wpływu 25 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych za pobyt w domu pomocy społecznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych za pobyt w domu pomocy społecznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest matką i jednocześnie opiekunem prawnym syna, , urodzonego 29 czerwca 1996 r. Syn, od urodzenia, z uwagi na wadę genetyczną wrodzoną, jest osobą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu głębokim. Wskutek choroby jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji. Nie rozumie otaczającego go świata, nie umie rozwiązać najprostszych problemów dnia codziennego. Tylko w znikomym stopniu potrafi wyrazić swoje potrzeby i uczucia. Nie mówi, z otoczeniem porozumiewa się najczęściej za pomocą pojedynczych, nieartykułowanych dźwięków. Wymaga stałej opieki i pomocy innych osób. Dodatkowo, choruje na padaczkę lekooporną, jest agresywny, wymaga stałej opieki lekarza neurologa i psychiatry. Kilkakrotnie był hospitalizowany na oddziale psychiatrycznym ze względu na bardzo dużą agresję w stosunku do otaczających go osób.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne