05.04.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.110.2016.1.DJD, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.110.2016.1.DJD

Możliwość częściowego zaliczenia opłat za czynsz, media, amortyzacji oraz raty odsetkowej od kredytu do kosztów uzyskania przychodu w wykorzystywanym na potrzeby działalności gospodarczej jednym pokoju własnościowego lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 5 lutego 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów części opłat za czynsz, media, amortyzację oraz rat odsetkowych od kredytu z tytułu korzystania z jednego pokoju na potrzeby pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest lekarzem stomatologiem. Prowadzi od 1 lutego 2010 r. jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług stomatologicznych o kodzie PKD 86.23.Z., opodatkowaną na zasadach ogólnych (odprowadza podatek według skali podatkowej i prowadzi księgę przychodów i rozchodów). Koszty księgowane są metodą kasową w chwili ich poniesienia. Wnioskodawczyni otrzymuje zlecenia na świadczenie usług stomatologicznych od innych firm i wykonuje je na podstawie umowy o współpracy w ramach prowadzonej działalności w kilku punktach. Głównym miejscem prowadzenia działalności siedzibą jest pokój o powierzchni 17,28 m, znajdujący się w mieszkaniu własnościowym Wnioskodawczyni, o powierzchni całkowitej wynoszącej 63,31 m, które składa się z trzech pokoi, kuchni, i łazienki. Wyodrębniony pokój wykorzystywany jest wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Odbywają się w nim konsultacje medyczne i porady, spotkania handlowe z przedstawicielami rynku medycznego, umawiani są klienci, którym Wnioskodawczyni świadczy usługi w gabinetach zleceniodawców, pozyskiwani są klienci oraz udzielana jest doraźna pomoc. W sierpniu 2013 r. Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt obrotowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez określenia jego przeznaczenia, w całości przeznaczony jednak na zakup i remont mieszkania. Do kosztów uzyskania przychodu od 2013 r. zaliczane było 20% wszystkich opłat eksploatacyjnych: czynszu, wody, ścieków, energii, elektrycznej, Internetu a także amortyzacji i rat odsetkowych kredytu, gdyż mieszkanie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Działania jakie odbywają się w tym pokoju, czy to w trakcie spotkań z pacjentami, handlowcami, czy też w czasie spędzonym na pracy przed komputerem przez Wnioskodawczynię, wpływają na osiągane dochody i generują jednocześnie ww. koszy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne