15.01.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2016, sygn. IPTPP2/4512-559/15-2/PRP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-559/15-2/PRP

W zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług wsparcia świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) i w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1649, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług wsparcia świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług wsparcia świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą prawną, będącą polskim rezydentem podatkowym i podlegającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym na potrzeby tego podatku w Polsce.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług opiekuńczych nad osobami w podeszłym wieku, chorymi lub z innych powodów niesamodzielnymi i wymagającymi opieki, w szczególności na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

W celu świadczenia usług, o których mowa powyżej, Wnioskodawca zawiera umowy z osobami w podeszłym wieku (podopiecznymi) lub z ich opiekunami prawnymi, na podstawie których to umów Wnioskodawca zobowiązuje się do świadczenia usług opiekuńczych na rzecz podopiecznych. Osoby, z którymi Wnioskodawca zawiera ww. umowy nie prowadzą działalności gospodarczej. W umowie o świadczenie usług opieki zawartych z ww. osobami strony określają zakres czynności, które Wnioskodawca zobowiązuje się wykonywać na rzecz podopiecznego, natomiast podopieczny lub jego opiekun prawny zobowiązuje się z tego tytułu wypłacić Wnioskodawcy określone w umowie wynagrodzenie. Zgodnie z treścią umowy wynagrodzenie wyczerpuje wszelkie roszczenia Wnioskodawcy z tytułu świadczonych usług opieki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne