20.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2016, sygn. 3063-ILPB2.4510.155.2016.1.KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPB2.4510.155.2016.1.KS

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów w związku z połączeniem spółek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku wspólnym z 12 października 2016 r. (data wpływu 24 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów w związku z połączeniem spółek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2016 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów w związku z połączeniem spółek.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka Sp. z o.o. (dalej Dłużnik) jest dłużnikiem spółki A. Sp. z o.o. w likwidacji (dalej Wierzyciel), z tytułu umowy pożyczki na określoną kwotę (w polskich złotych) wraz z odsetkami (dalej Umowa Pożyczki). Do dnia dzisiejszego Dłużnik nie spłacił ani kwoty głównej, ani odsetek związanych z Umową Pożyczki. Jedynym wspólnikiem zarówno Dłużnika, jak i Wierzyciela jest S.A., spółka prawa hiszpańskiego (dalej IPI). Obie spółki jak również ich jedyny właściciel podjęły decyzję o dokonaniu połączenia Dłużnika i Wierzyciela. Przed rozpoczęciem procedury połączenia zostanie uchylona likwidacja Wierzyciela.

W celu uproszczenia struktury biznesowej IPI w Polsce planowane jest połączenie polegające na tym, że Dłużnik połączy się z Wierzycielem na zasadach przewidzianych w art. 492 § 1 pkt 1 KSH, w ten sposób, że Wierzyciel przeniesie cały swój majątek na Dłużnika w zamian za wydanie wspólnikowi IPI udziałów spółki przejmującej tj. Dłużnika. Będzie to połączenie przez przejęcie, z tym, że spółką przejmującą będzie Dłużnik. Celem powyższego połączenia jest maksymalne uproszczenie struktury spółek należących do IPI, a prowadzących działalność w Polsce. Nie można wykluczyć także, że IPI w ogóle zakończy działalność na terytorium Polski poprzez swoje podmioty zależne, co oznaczałoby, że po połączeniu spółka przejmująca zostanie zlikwidowana, a działalność biznesowa IPI na terytorium Polski zakończona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne