Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2016, sygn. 3063-ILPB1-1.4511.164.2016.1.AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPB1-1.4511.164.2016.1.AA
Obowiązki płatnika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2016 r. (data wpływu 2 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca A Oddział w Polsce (dalej: Wnioskodawca lub Oddział) jest niedawno zarejestrowanym oddziałem zagranicznej spółki Ax z siedzibą w Rumunii (dalej: Spółka macierzysta).
Spółka macierzysta prowadzi w Polsce działalność gospodarczą za pośrednictwem swojego Oddziału w zakresie prowadzenia prac remontowo-budowlanych na blokach energetycznych B. Prace będą prowadzone przez okres od 1 do 1,5 roku. Spółka macierzysta zarejestrowała się na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT) w Polsce i uzyskała polski numer NIP/VAT. W związku z działalnością w Polsce, Spółka macierzysta zamierza oddelegowywać do świadczenia pracy w Polsce swoich rumuńskich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zgodnie z rumuńskim prawem (dalej Pracownicy). Pracodawcą jest i będzie nadal Spółka macierzysta w Rumunii. Pracownicy zostaną jedynie oddelegowani do Polski w związku z pełnieniem swoich obowiązków służbowych na rzecz polskiego Oddziału. Na gruncie rumuńskiego prawa, takie oddelegowanie do pracy w Polsce należy traktować jako zagraniczną podróż służbową pracownika. Z tytułu podróży służbowej rumuński pracodawca jest zobowiązany do wypłacania delegowanym Pracownikom - oprócz wynagrodzenia podstawowego - diety. Diety naliczane są według stawki dziennej (za każdą dobę pobytu w Polsce) w kwotach EUR wynikających z rumuńskich przepisów. Zgodnie z prawem rumuńskim zasady przyznawania i wysokość diet z tytułu podróży służbowej zostały określone w art. 5 ust. 1 lit. a), art. 17 ust. 1-2, ust. 18 Uchwały Rządu Rumunii z dnia 20 lipca 1995 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników rumuńskich oddelegowanych za granicę w celu realizacji zadań o charakterze tymczasowym (Hotărârę din 10 iulie 1995 privind unele drepturi °i obliga&Þii ale personalului român trimis în str&ãin&ãtate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar), którą podpisał Pierwszy Premier, Minister Stanu, Ministra Pracy i Opieki Społecznej (p. Prim-Ministru, Ministru de stat Ministrul muncii °i protec&Þiei socjale) oraz kontrasygnował m.in. Pierwszy Minister Stanu, Minister Pracy i Opieki Społecznej (Ministru de stat, Ministrul muncii °i protec&Þiei socjale) Rumunii. Uchwała została nowelizowana Uchwałą Rządu z dnia 15 lipca 2015 zmieniająca i uzupełniająca Uchwałę w sprawie praw i obowiązków pracowników rumuńskich oddelegowanych za granicę w celu realizacji zadań o charakterze tymczasowym (Hotărâre din 15 iulie 2015 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în strălnătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar), którą również podpisał Pierwszy Premier i kontrasygnował Minister Pracy, Rodziny, Pomocy Społecznej i ds. Osób Starszych (Ministrul muncii, familiei, protecţiei sociale şi persoanelor vârstnice). Otrzymywane przez Pracowników diety z tytułu podróży służbowych są wolne od podatku dochodowego na gruncie rumuńskich przepisów Prawa dotyczącego Kodeksu podatkowego (Lege privind Codul fiscal).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty