30.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2016, sygn. ILPB2/4510-1-50/16-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4510-1-50/16-2/PS

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności własnej przedawnionej oraz nieprzedawnionej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2016 r. (data wpływu 1 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych:

  • jest nieprawidłowe w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności własnej przedawnionej, w sytuacji wystąpienia straty z tej transakcji;
  • jest prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności własnej przedawnionej oraz nieprzedawnionej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej również: ,,Spółka) będący spółką z siedzibą w Polsce podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania w Polsce, prowadzi działalność w zakresie produkcji sprzętu gospodarstwa domowego.

W toku prowadzonej działalności gospodarczej występują sytuacje, w których to kontrahenci Spółki nie dokonują należnych Spółce płatności z tytułu zrealizowanych transakcji handlowych. Wobec tego Spółce przysługują wierzytelności z wskazanych tytułów.

Co do zasady Spółka podejmuje działania w celu wyegzekwowania swoich należności, ale niejednokrotnie nie dochodzi do uregulowania płatności. W związku z tym Wnioskodawca stara się doprowadzić do sprzedaży wierzytelności podmiotom wyspecjalizowanym w ich obrocie. Przedmiotem transakcji mogą być zarówno pojedyncze wierzytelności własne jak również pakiety wierzytelności własnych. Na dzień dokonywania transakcji zbycia wierzytelności część z nich może być przedawniona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne