09.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2016, sygn. ILPB1-1/4511-1-4/16-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1-1/4511-1-4/16-2/AMN

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną będącą towarzystwem funduszy inwestycyjnych (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca zarządza między innymi funduszami A oraz B (dalej: Fundusze), w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz.U.2014.157 ze zm., zwaną dalej Ustawą o FI).

Fundusze są reprezentowane i zarządzane przez Wnioskodawcę, działające jako jego organ, na podstawie art. 4 ust. 1 i ust. 2 Ustawy FI. W ramach Funduszy wyodrębnione są subfundusze.

Wnioskodawca z właścicielami jednostek uczestnictwa Funduszy (dalej Inwestorzy) może zawierać umowy przewidujące możliwość wypłaty świadczenia dodatkowego (dalej Umowa). Z Umowy wynika, że Inwestorom będzie wypłacane świadczenie pieniężne (dalej: Świadczenie dodatkowe). Wypłata Świadczenia dodatkowego (a także jego wysokość) jest uzależniona od posiadania przez Inwestora określonej wartości jednostek uczestnictwa w określonym okresie (sposób jego obliczenia został określony we wskazanej w Umowie formule). Celem wypłaty Świadczenia dodatkowego jest pozyskanie wyższej wartości zarządzanych aktywów i tym samym zwiększenie przychodów Wnioskodawcy z tytułu zarządzania aktywami Funduszu. Z Umowy wynika, że Świadczenie dodatkowe jest wypłacane Inwestorowi bez konieczności podejmowania przez Inwestora dodatkowych działań, poza spełnieniem określonych w Umowie warunków. Zgodnie z Umową realizacja Świadczenia następuje po spełnieniu warunków określonych w Umowie. Świadczenie dodatkowe jest finansowane ze środków własnych Wnioskodawcy (a nie bezpośrednio ze środków Funduszu). W związku z zawarciem Umowy w przyszłości Wnioskodawca będzie zatem dokonywał wypłat Świadczenia dodatkowego Inwestorom. Inwestorami mogą być także osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne