Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2016, sygn. ILPP1/4512-1-331/16-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-331/16-4/MK
Uznanie rozliczeń dokonywanych pomiędzy Liderem a Partnerem Konsorcjum za wynagrodzenie za świadczenie usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących prace wykonane przez Partnera.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. , przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2016 r. (data wpływu 6 czerwca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 lipca 2016 r. (data wpływu 22 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania rozliczeń dokonywanych pomiędzy Liderem a Partnerem Konsorcjum za wynagrodzenie za świadczenie usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących prace wykonane przez Partnera jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania rozliczeń dokonywanych pomiędzy Liderem a Partnerem Konsorcjum za wynagrodzenie za świadczenie usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących prace wykonane przez Partnera. Dnia 22 lipca 2016 r. wniosek uzupełniono o potwierdzenie wpłaty brakującej opłaty.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka (Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów usług. Zajmuje się m.in. budową dróg i mostów i w ramach tej działalności zawarła w dniu 2 marca 2016 r. Umowę Konsorcjum z innym podmiotem Partnerem, na wspólne przygotowanie oferty przetargowej na przetarg nieograniczony oraz na kompleksową realizację zadania inwestycyjnego dla określonego podmiotu - Zamawiającego. Uczestnikami Konsorcjum są dwa podmioty: Lider i Partner. Wnioskodawca, jako Lider Konsorcjum, na podstawie Pełnomocnictwa udzielonego przez Partnera, podpisał w dniu 31 marca 2016 r. umowę z Zamawiającym na realizację zadania inwestycyjnego. Uczestnicy Konsorcjum ustalili, że Lider będzie reprezentował Konsorcjum w kontaktach z Zamawiającym i będzie dokumentował realizację całości zadania (wykonanego przez Partnera i Lidera) poprzez wystawienie faktury na Zamawiającego. Natomiast rozliczenie między stronami Konsorcjum odbywać się będzie na podstawie faktur VAT. Lider będzie przyjmował na swój rachunek bankowy płatności od Zamawiającego za wykonanie zadania a następnie przekaże Partnerowi wynagrodzenie zgodnie z wystawioną przez Partnera (na Lidera) fakturą, dokumentującą prace wykonane przez Partnera w zakresie umowy. W umowie Konsorcjum uczestnicy dokonali podziału prac. Uzgodnili zakres prac, jakie będzie wykonywał Lider i zakres prac, jakie wykona Partner. Równocześnie z podziałem prac dokonali podziału wynagrodzenia za zrealizowane prace, w ramach którego każdy z uczestników uwzględnił swoje wszystkie koszty i zyski. W związku z tym między stronami Konsorcjum nie będzie dodatkowego podziału zysków, ani nie będzie partycypacji we wspólnych przychodach i kosztach. Według Umowy Konsorcjum każdy z uczestników zobowiązany jest wykonać sam swój zakres prac, zgodnie z wymaganiami Zamawiającego i zasadami sztuki budowlanej, specyfikacją techniczną, dokumentacją projektową i ponosi w tym zakresie pełną odpowiedzialność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty