Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2016, sygn. ILPB4/4511-1-21/16-2/BC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4511-1-21/16-2/BC
Obowiązki płatnika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2016 r. (data wpływu 17 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest pracodawcą w rozumieniu przepisu art. 3 Kodeksu pracy i płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu art. 8 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji wyposażenia muzealnego. W ramach prowadzonej działalności spółka użytkuje samochody osobowe i ciężarowe o ładowności nieprzekraczającej 3,5 tony, stanowiące środki trwałe bądź będące przedmiotem leasingu. Samochody te są udostępniane pracownikom do pełnienia obowiązków służbowych na podstawie regulaminu korzystania z samochodów służbowych, obowiązującego w spółce. Użytkownikami powierzonych samochodów służbowych są pracownicy pełniący funkcje kierownicze oraz zarządcze (kierownicy produkcji, koordynatorzy projektów, pracownicy administracji ogólnej; dalej pracownicy). Powierzone samochody mają służyć realizacji obowiązków służbowych, w szczególności zapewnienia stałej gotowości pracowników do użytkowania samochodów w celach służbowych i zabezpieczenia źródeł przychodów osiąganych przez spółkę. Kierownicy produkcji oraz koordynatorzy projektów często wyjeżdżają poza siedzibę spółki w celu kontaktu bezpośredniego z klientami w związku ze złożonymi przez nich zamówieniami. Wyjazdy te mają na celu dokonanie niezbędnych obmiarów miejsca, w którym dane produkty mają zostać umiejscowione, ustalenia warunków technicznych i innych wymogów, które muszą zostać spełnione w celu wykonania zamówienia. Pracownicy administracji zobowiązani są do zapewnienia stałego funkcjonowania spółki oraz procesu produkcyjnego, w związku z powyższym zobowiązani są do częstych wyjazdów w celu zakupienia niezbędnych produktów i towarów oraz załatwiania niezbędnych procedur w urzędach i innych instytucjach państwowych. Wyjazdy służbowe mogą rozpoczynać bezpośrednio z miejsca zamieszkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty