21.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.07.2016, sygn. ILPP3/4512-1-117/16-5/DC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/4512-1-117/16-5/DC

Prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach wystawionych na Wnioskodawcę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2016 r. (data wpływu 25 kwietnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 kwietnia 2016 r. (data wpływu 28 kwietnia 2016 r.) oraz pismem z dnia 13 lipca 2016 r. (data wpływu 13 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach wystawionych na Wnioskodawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach wystawionych na Wnioskodawcę.

Wniosek uzupełniono pismami w dniach 28 kwietnia 2016 r. oraz 13 lipca 2016 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w której świadczy usługi pisania programów komputerowych oraz zatrudnia pracowników.

Zainteresowany jest czynnym podatnikiem VAT.

Wnioskodawca planuje zakupić lokal mieszkalny od dewelopera (8% VAT), z którym podpisał umowę przedwstępną, i któremu wpłacił zaliczkę na poczet lokalu. Zainteresowany planuje nabyć lokal do majątku wspólnego (Wnioskodawca jest żonaty i nie posiada rozdzielności majątkowej).

Zakupiony lokal planuje w całości przeznaczyć na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ lokal jest większy niż Wnioskodawca aktualnie potrzebuje, planuje on wynajmować pozostałą przestrzeń biurową innym firmom w oparciu o model co-workingu (wynajem biurek i pokoju konferencyjnego na dni/godziny), również opodatkowując taką usługę podatkiem VAT. Po zakupie mieszkania, deweloper wystawi faktury VAT na kwoty odpowiadające kolejnym przelewom na poczet zakupu/nabycia lokalu. Wnioskodawca otrzymał już pierwszą fakturę na kwotę 10% ceny nabycia (zaliczka). Na fakturach znajdą się dane nabywców (Zainteresowanego oraz żony) wraz z adresami zameldowania oraz numerami PESEL. Adres z faktury jest zgodny z adresem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Na fakturach nie ma numeru NIP Zainteresowanego, a w samej umowie nie ma informacji, że zakupiony lokal będzie wykorzystywany w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne