14.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2016, sygn. ILPP4/4512-1-116/16-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-116/16-2/JK

Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy dokument Ausgangs-vermerk jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym eksport towarów uprawniający do stosowania stawki 0%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy dokument Ausgangs-vermerk jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym eksport towarów uprawniający do stosowania stawki 0% jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy dokument Ausgangs-vermerk jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym eksport towarów uprawniający do stosowania stawki 0%.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest producentem palników do spawania metodą gazową oraz regulatorów ciśnienia. Produkty Wnioskodawcy są sprzedawane do wielu krajów świata, zarówno w Europie jak i poza nią. Dostawy dokonywane poza Unię Europejską są przez Wnioskodawcę traktowane dla celów VAT jako eksport opodatkowany stawką 0% VAT, przy dochowaniu wymogów określonych w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (dalej: ustawa o VAT) oraz Dyrektywie 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. (dalej Dyrektywa VAT).

Wnioskodawca dokonał fizycznego wywozu produkowanych przez siebie towarów do nabywcy mającego siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej w ten sposób, że transport towarów rozpoczął się bezpośrednio z terytorium Polski do odbiorcy, ale towar opuścił terytorium Unii Europejskiej w Niemczech. Transport ten miał charakter nieprzerwany, a przeznaczeniem nadanego towaru było tylko jego wywiezienie z terytorium Unii Europejskiej. Wnioskodawca posiada dokumenty transportowe, które jednoznacznie wskazują, że transport rozpoczął się w Polsce, bezpośrednio z jego siedziby. Wnioskodawca otrzymał z niemieckiej agencji celnej dokument Ausgangs-vermerk w formie papierowej, który zgodnie z niemieckim prawem jest głównym i jedynym dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w Niemczech. Dokument ten wskazuje, że podmiotem zgłaszającym wywóz jest Wnioskodawca, a odbiorcą podmiot spoza Unii Europejskiej. Zgłoszenie celne odnosi się do przedmiotu transakcji, co pozwala powiązać towary objęte zgłoszeniem z dostawą towarów wysyłanych z Polski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne