Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2016, sygn. ILPP5/4512-1-125/16-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-125/16-2/PG
Prawo do odliczenia podatku z faktury wystawionej na małżonków.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2016 r. (data wpływu 29 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej na małżonków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej na małżonków.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi na własny rachunek działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa osoby fizycznej, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem prowadzonej działalności jest świadczenie usług doradczych oraz usług związanych z zarządzaniem. Wnioskodawca pozostaje w ustroju małżeńskiej wspólnoty majątkowej z żoną, która prowadzi odrębną działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Działalność gospodarcza prowadzona przez żonę Wnioskodawcy korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług (usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu psychologa). Na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, Wnioskodawca nabył wraz z żoną nieruchomość lokalową o funkcji mieszkaniowej na rynku pierwotnym. Z uwagi na pozostawanie nabywców we wspólności małżeńskiej majątkowej, akt notarialny został sporządzony na imię obojga małżonków. Na fakturze wystawionej przez dostawcę jako nabywcy wskazani zostali oboje małżonkowie w ten sposób, że podano NIP i PESEL Wnioskodawcy oraz PESEL małżonki Wnioskodawcy. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i będzie w całości wykorzystywana do celów działalności gospodarczej w ten sposób, że część (jedna lub kilka izb) nieruchomości będzie wykorzystywana jako biuro przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a pozostała część będzie stanowiła przedmiot wynajmu na cele użytkowe dla innych firm. Małżonka Wnioskodawcy nie będzie wykorzystywała tej nieruchomości do celów własnej działalności gospodarczej. Żona wyraża zgodę na przedstawione powyżej przeznaczenie nabytej nieruchomości stanowiącej część majątku wspólnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty