Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2016, sygn. ILPB3/4510-1-174/16-6/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-174/16-6/JG
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu nabycia akcji oraz określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanego przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2016 r. (data wpływu 5 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- powstania przychodu z tytułu nabycia akcji (pytanie oznaczone we wniosku nr 1 stan faktyczny) jest prawidłowe,
- określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2 zdarzenie przyszłe) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismami z 23 maja 2016 r. oraz z 25 maja 2016 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- powstania przychodu z tytułu nabycia akcji (pytanie oznaczone we wniosku nr 1 stan faktyczny),
- określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2 zdarzenie przyszłe).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej jako: Wnioskodawca lub SPZOO), opodatkowaną od całości swoich dochodów na terytorium Polski.
Na moment składania wniosku o interpretację Wnioskodawca nabył już akcje polskiej spółki akcyjnej (dalej jako: spółka akcyjna) poprzez tzw. transakcję wymiany udziałów/akcji. W tym celu Wnioskodawca wydał nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (dalej jako: udziały własne) w zamian za akcje spółki akcyjnej (dalej: akcje) wniesione do SPZOO w postaci wkładu niepieniężnego przez osobę fizyczną polskiego rezydenta podatkowego (dalej jako: osoby fizyczna 1).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty