01.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2016, sygn. ILPB1/4511-1-249/16-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-249/16-2/TW

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2016 r. (data wpływu 9 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, będąc właścicielem nieruchomości, wynajmuje poszczególne lokale mieszkaniowe osobom fizycznym w celach mieszkalnych. Wynajmowane mieszkania mają zazwyczaj ok. 90-110 m2, w tym: 3 lub 4 pokoje (niektóre z nich przechodnie), kuchnię i łazienkę. Dochody z najmu, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczane są na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Wnioskodawca ustala podstawę opodatkowania, przychody z najmu pomniejszając o koszty uzyskania przychodu związane ze świadczonym wynajmem. Wynajmowane nieruchomości są amortyzowane a odpis amortyzacyjny uwzględniany w podatkowych kosztach uzyskania przychodów. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

Wnioskodawca podjął decyzję o zmianie sposobu wynajmu. Skierował swoją ofertę do osób studiujących szukających pokoju na wynajem. Niestety stan poszczególnych lokali nie pozwalał na zmiany charakteru najmu od razu. Konieczne było przeorganizowanie przestrzeni lokali mieszkalnych. Przed udostępnieniem mieszkań studentom, Wnioskodawca musiał poczynić na lokale określone nakłady inwestycyjne. Nakłady te miały na celu adaptację lokali do zmienionej funkcjonalności, jak również podniesienie ich standardu (co pozwoliło Wnioskodawcy już w 2015 roku uzyskać czynsz najmu pokoi studenckich w wyższej wysokości niż gdyby wynajął mieszkania jako całość).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne