26.04.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2016, sygn. ILPP1/4512-1-154/16-5/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-154/16-5/MK

Czy do czynności polegającej na udzieleniu przez Wnioskodawcę oprocentowanej pożyczki Spółce celowej, mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, i czy czynność ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2016 r. (data wpływu 4 marca 2016 r.), uzupełnionym pismami z dnia bez daty (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 4 marca 2016 r., do Biura KIP w Lesznie 9 marca 2016 r.) oraz z dnia 6 kwietnia 2016 r. (data wpływu 12 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności udzielenia pożyczki finansowej Spółce celowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności udzielenia pożyczki finansowej Spółce celowej. Dnia 4 marca 2016 r. wniosek uzupełniono o pełnomocnictwo, a w dniu 12 kwietnia 2016 r. o adres elektroniczny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca), jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca zawarł w dniu 16 lutego 2011 r. umowę o współpracy z Panem Y oraz ze spółką T. Umowa o współpracy została zawarta w celu określenia szczegółowych zasad wspólnej realizacji celu gospodarczego polegającego na zagospodarowaniu nieruchomości położonej w Gminie poprzez wybudowanie zespołu obiektów handlowych, dalszą wspólną ich eksploatację, użytkowanie i osiąganie zysku z tego przedsięwzięcia. W Umowie o współpracy strony uzgodniły, że będą realizowały opisane wyżej wspólne przedsięwzięcie w ramach spółki celowej pod firmą N (dalej: Spółka celowa). Na podstawie umowy o współpracy w Spółce celowej Wnioskodawca miał posiadać 50% udziałów i głosów. Pozostałe udziały miały należeć do Y oraz T. W umowie o współpracy strony zobowiązały się do lojalnej współpracy i dołożenia należytej staranności przy jej realizacji, a w szczególności do dokonywania wyboru generalnego wykonawcy, dokonywania wyboru podmiotu zajmującego się komercjalizacją przyszłych obiektów handlowych, wyboru banku finansującego budowę obiektów handlowych oraz zarządzania powstałymi obiektami w całym okresie ich użytkowania. Spółka celowa została przez strony zawiązana i Wnioskodawca jest jej wspólnikiem. W wykonaniu umowy o współpracy, w umowie Spółki celowej znalazło się postanowienie, że Zgromadzenie Wspólników uchwala plan inwestycyjny Spółki celowej (tj. dokument określający finansowe i organizacyjne zasady prowadzenia działalności).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne