Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2016, sygn. ILPP3/4512-1-68/16-3/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/4512-1-68/16-3/MR
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności darowizny Znaku towarowego oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. czynności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2016 r. (data wpływu 7 marca 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 kwietnia 2016 r. (data wpływu 1 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- nieprawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności darowizny Znaku towarowego,
- prawidłowe w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. czynności.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności darowizny Znaku towarowego oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. czynności. Wniosek uzupełniono dnia 1 kwietnia 2016 r. o dowód wpłaty za wydanie interpretacji indywidualnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności Wnioskodawca dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wytworzył znak towarowy (dalej: Znak towarowy), do którego posiada prawa ochronne, zarejestrowane w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej. Wskazane prawo ochronne do Znaku towarowego nie zostało ujęte jako wartości niematerialne i prawne dla celów podatkowych w pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, bowiem został wytworzony we własnym zakresie. Wnioskodawca w trakcie prowadzenia działalności poniósł wydatki na wytworzenie ww. Znaku towarowego, tj. w szczególności wydatki na jego rejestrację, przedłużenie prawa ochronnego, opłaty roczne na utrzymanie prawa ochronnego, wydatki na obsługę prawną związaną z rejestracją znaku i jego obsługą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty