29.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2016, sygn. ITPB1/4511-543/16-1/MPŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-543/16-1/MPŁ

1) W jaki sposób należy ustalić wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci udziału w prawie na znak towarowy Unii Europejskiej wraz z prawem z rejestracji tego znaku nabytych w drodze umowy darowizny przez Wnioskodawcę? 2) Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej w postaci udziału w prawie na zarejestrowany znak towarowy Unii Europejskiej nabyty w drodze umowy darowizny i zaliczenia ich kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2016 r. (data wpływu 28 czerwca 2016 r.) uzupełnionym pismami z dnia 5 września 2016 r. (data wpływu 12 września 2016 r.) oraz z dnia 26 września 2016 r. (data wpływu 27 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji znaku towarowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji znaku towarowego. Wniosek uzupełniono w dniu 12 września 2016 r. oraz w dniu 27 września 2016 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę darowizny, na podstawie której otrzyma od swojej żony, prowadzącej odrębną od Wnioskodawcy działalność gospodarczą i pozostającej z Wnioskodawcą w ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej, udział w prawie na znak towarowy Unii Europejskiej wraz z prawem z rejestracji tego znaku, zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w dniu 9 maja 2016 roku. Wspólnotowy znak towarowy wraz z prawami ochronnymi na ten znak w chwili dokonywania darowizny będzie należał do majątku osobistego darczyńcy. Prawo ochronne na wspólnotowy znak towarowy nie będzie, przed dokonaniem darowizny na rzecz Wnioskodawcy, zamortyzowane w całości lub w części w działalności gospodarczej prowadzonej przez darczyńcę. Umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego na terytorium Polski. Wartość otrzymanego przez Wnioskodawcę udziału w prawie na znak towarowy zostanie określona w umowie darowizny jako wartość rynkowa. Wartość ta przekroczy 3 500 zł. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawca planuje rozszerzyć zakres swojej działalności o dzierżawę własności intelektualnej i podobnych produktów. Otrzymane tytułem darowizny prawo zamierza wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne