08.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2016, sygn. 0461-ITPP2.4512.681.16.1.RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP2.4512.681.16.1.RS

Interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 23% usług doradczych, nie uwzględniania otrzymanej dotacji w podstawie opodatkowania oraz prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciach związanych z realizowanym projektem.

INTERPRETACJA NDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia z dnia 19 września 2016 r. (data wpływu 22 września 2016 r.), uzupełnionym w dniu 2 listopada 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania stawką 23% usług doradczych - jest prawidłowe,
  • nie uwzględniania otrzymanej dotacji w podstawie opodatkowania - jest nieprawidłowe,
  • prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciach związanych z realizowanym projektem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 2 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 23% usług doradczych, nie uwzględniania otrzymanej dotacji w podstawie opodatkowania oraz prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciach związanych z realizowanym projektem.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne.

Związek Pracodawców, zwany dalej Związkiem, prowadzi działalność statutową odpłatną (usługi doradcze, szkoleniowe, reklamowe) i nieodpłatną (usługi informacyjne i doradcze w trybie pomocy de minimis, usługi szkoleniowe w trybie pomocy publicznej, reprezentacja interesów zrzeszonych przedsiębiorców). Związek jest zarejestrowany jako podatnik VAT od dnia 14 marca 2005 r. do chwili obecnej. W ramach konkursu prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (Działanie 2.2 Wsparcie na rzecz zarządzania strategicznego przedsiębiorstw oraz budowy przewagi konkurencyjnej na rynku) Związek opracował i złożył wniosek o dofinansowanie prezentując projekt pn. S.", zwany dalej projektem. Wniosek złożony przez Związek w konkursie został wybrany do dofinansowania, a na jego realizację została podpisana w dniu 30 czerwca 2016 r. umowa o dofinansowanie (nr ). Ww. projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnikami projektu mogą być mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy korzystają w projekcie z usług doradczych w zakresie opracowywania planu rozwoju firmy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) nie jest zleceniodawcą usług w projekcie. PARP zawarła ze Związkiem umowę o dofinansowanie ww. projektu, którego uczestników Związek pozyskuje samodzielnie w rezultacie prowadzonych działań promocyjnych. W projekcie realizowane są usługi doradcze (częściowo odpłatne dla przedsiębiorcy) dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców spełniających wymagania formalne (członkostwo w Związku nie stanowi warunku skorzystania z usług w projekcie). Usługi doradcze w projekcie nie są zlecane przez instytucję finansującą projekt (PARP), bowiem Związek musiał przedstawić koncepcję świadczenia tych usług we wniosku o dofinansowanie przedstawionym w konkursie. W wyniku konkursu wniosek został wybrany do dofinansowania, a umowa o dofinansowanie jego realizacji przewiduje dotację na finansowanie do 85% kosztów kwalifikowanych usług doradczych (pozostałe 15% kosztów finansują przedsiębiorcy biorący udział w projekcie w formie wkładu własnego). Dotacja pozyskana przez Związek na realizację zadań projektu ma charakter zakupowy, bowiem dotyczy pokrycia kosztów usług doradczych. Dotacja pozyskana przez Związek na realizację projektu nie ma bezpośredniego wpływu na kwotę należną (cenę) z tytułu świadczenia usługi, bowiem przeznaczona jest na pokrycie ściśle określonych kosztów kwalifikowanych niezbędnych do realizacji projektu i określonych w zaakceptowanym wniosku o dofinansowanie. Stąd też dotacja przyznana Związkowi na realizację projektu nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt nie generuje dochodu. Zmienia się w związku z tym zasada rozliczania VAT przez Związek ze względu na konieczność pobierania wkładu własnego od klienta korzystającego z usług doradczych w ww. projekcie. Przedsiębiorca zleca Związkowi wykonanie usługi doradczej, w związku z czym Związek podpisuje z przedsiębiorcą umowę wsparcia doradczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne