21.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2016, sygn. ITPP2/4512-592/16-1/AGW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-592/16-1/AGW

Zwolnienie od podatku sprzedaży wirtualnej waluty ... oraz prawo do korekty podatku należnego wykazanego w deklaracji VAT-7 i odzyskania zapłaconego podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2016 r. (data wpływu 23 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym w dniach 16, 17 i 18 listopada (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku transakcji sprzedaży wirtualnej waluty ... - jest prawidłowe,
  • prawa do korekty podatku należnego wykazanego w deklaracji VAT-7 i odzyskania zapłaconego podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 16, 17 i 18 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży wirtualnej waluty ... oraz prawa do korekty podatku należnego wykazanego w deklaracji VAT-7 i odzyskania zapłaconego podatku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 1 lipca 2014 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą, polegającą na pracach informatycznych, które są głównym przedmiotem działalności. W swoich zasobach posiadał Pan również ..., które zamierzał sprzedawać. Kontaktował się Pan w tej sprawie z właściwym organem skarbowym, który ówcześnie stał na stanowisku, iż sprzedaż ... należy opodatkować podatkiem od towarów i usług, a ich sprzedaż rejestrować na kasie fiskalnej. Zakupił Pan kasę fiskalną i rejestrował ich sprzedaż, doliczając należny podatek VAT. Na sprzedaż ... nie były wystawiane faktury. Sprzedaż odbywała się jedynie przez kasę fiskalną. Nie da się zweryfikować odbiorcy, gdyż przelew był realizowany przez giełdę walutową. Otrzymane przez Pana wpłaty były w kwocie brutto. Przedstawiona przez Pana oferta sprzedaży na giełdzie była ceną brutto. W chwili obecnej interpretacja przepisów się zmieniła i sprzedaż ... nie podlega VAT. Uważa Pan, że obecnie ma prawo do skorygowania sprzedaży ... i wykazania ich sprzedaży ze stawką zwolnioną oraz odzyskania podatku VAT od ich sprzedaży. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i usług, a ... nie jest ani towarem, ani usługą. Jest walutą internetową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne